מעקב אחר נקודות חן מולדות

 

אחד מתחומי המומחיות של ד"ר סקופ הינו אבחון ומעקב אחר נקודת חן מולדת (נבוס מולד). ד"ר סקופ הינו חבר במועצה המדעית המייעצת של הארגון הבינלאומי Nevus Outreach למטופלים עם נבוס מולד גדול, וחבר בוועדה הבינלאומית להקמת מאגר נתונים בנושא נבוס מולד גדול. בנוסף, ד"ר סקופ משמש כיועץ לעמותת ילדי האור, ארגון הפועל בישראל למען ילדים עם נבוס מולד גדול ומשפחותיהם.

המונחים "נקודת חן" ו"שומה שפירה" הם מילים נרדפות לנגע עורי המכונה בשפה המקצועית "נבוס מלנוציטרי" (melanocytic nevus).

נבוס מלנוצטרי (נקודת חן) הינו נגע עורי שפיר שמקורו בתאי הפיגמנט (מלנוציטים), התאים שתפקידם הפיזיולוגי הינו לייצר את הצבע והגוון של עורנו ולעזור לגופנו בהגנה מקרינת השמש. מדובר בנגע עורי שנובע מריבוי יתר של המלנוציטים. נבוסים מלנוציטריים יכולים להופיע כמעט בכל מקום ע"פ העור.

הנבוסים המלנוציטריים מתחלקים לנבוסים מולדים (congenital melanocytic nevus) ולנבוסים נרכשים (acquired melanocytic nevus). נציין שמרבית הנבוסים המלנוציטריים על עורינו מופיעים לאחר הלידה, במהלך הילדות והבגרות המוקדמת.

הנבוסים המולדים (נקודות חן מולדות) מסווגים לרוב ע"פ גודלם. הנבוסים המולדים לרוב גדלים באופן פרופורציונלי לגדילת גוף הילד ומגיעים לגודל מקסימלי עם הגעתו לגיל הבגרות. ישנם דרכים שונות לסווג נבוסים מולדים, אולם אופן הסיווג המקובל ביותר מתייחס לגודל הנבוס.

הנבוסים מסווגים לפי הקוטר המקסימלי (מקצה לקצה) אליו יגיע הנבוס עם הגעת הילד לגיל בגרות. אחת החלוקות השכיחות הינם:

נבוס קטן קוטרו פחות מ- 1.5 ס"מ. ב- 1% מהאוכלוסיה תהיה נקודת חן קטנה כבר בלידה.

נבוס בינוני קוטרו 1.5-19.9 ס"מ. שכיחותו 1:1000 לידות.

נבוס גדול קוטרו 20 ס"מ ומעלה. שכיחותו 1:20,000 לידות.

נבוס ענק קוטרו 50 ס"מ ומעלה. מדובר במצב נדיר יחסית בשכיחות של 1:500,000 לידות. הנבוס הענקי מכסה חלק גדול מאוד מהגוף והוא מלווה לעיתים קרובות בלוויינים - נקודות חן קטנות הפזורות ברחבי הגוף שהן למעשה נבוסים מולדים קטנים.

 ההיגיון הכללי מאחורי הסיווג לפי הגודל הינו שהשפעה הפסיכולוגית והקוסמטית של הנבוס המולד לרוב גדלה ככל שהנבוס המולד גדול יותר. כמו כן, הסיכון לפתח סיבוכים (כגון מלנומה) גדל ככל שהנבוס המולד גדול יותר.

 

אבחון ומעקב

במקרים של נבוס מולד, יש לבצע מעקב תקופתי ע"י רופא עור כבר משלב הילדות המוקדמת.

המעקב אחר הנבוס המולד כולל:

  1. תשאול ההורים לגבי שינויים בנבוס במהלך התקופה שקדמה לבדיקה במרפאה

  2. בדיקה קלינית ומישוש הנבוס ע"י הרופא.

  3. לפי הצורך – שימוש בטכנולוגיות נוספות:

    1. דרמטוסקופיה זוהי שיטה לא פולשנית (ללא חיתוך העור) לאבחון מוקדם של סרטן עור. השיטה כוללת שימוש בדרמטוסקופ, מכשיר ידני קטן (הנראה כזכוכית מגדלת) המשמש את הרופא לבדיקת נגעי עור. מכשיר זה מאפשר לראות בהגדלה של עד פי 10 תבניות של רקמת העור, מתחת לפני השטח, שאינן נראות לעין הבלתי מזוינת. השימוש בדרמטוסקופיה ע"י רופא מומחה משפר משמעותית את היכולת לאבחן סרטן עור.

    2. צילום דיגיטלי של הנבוס כבסיס למעקב ואיתור שינויים בנגעים בעתיד.

  4. במידה ונצפו ממצאים חשודים בנבוס, המטופל יופנה להסרה או ביופסיה כירורגית של הנגע. הנגע העורי שהוסר בניתוח נשלח לאבחון באמצעות בדיקה מיקרוסקופית במעבדה ע"י פתולוג מומחה. כאשר הרופא שאבחן את הנגע החשוד יקבל את התשובה הפתולוגית – הוא ידון עם המטופל בתוצאות הבדיקה ומשמעותה, ורק בשלב זה הושלם מעגל האבחנה הרפואית.

במקרים של נבוס מולד גדול וענקי, בדיקת רופא העור הינו לרוב חלק ממעקב ע"י צוות רופאים מומחים הכולל כירורג ורופא ילדים.