הדמיה לא פולשנית של העור

המונח "הדמיה לא פולשנית" מתייחס לטכניקה שמאפשרת אבחון נגעי עור ללא חיתוך, דקירה, או חדירה לתוך העור. ד"ר סקופ הינו חוקר ומרצה בעל שם עולמי בתחום אבחון מוקדם של סרטן עור באמצעות הדמיה לא פולשנית של העור. 

מאז 2006, ד"ר סקופ מארגן מדי שנה את הכנס היוקרתי של החברה הבינלאומית להדמיה דיגיטלית של העור (International Society of Digital Imaging of the Skin) הנערך בארה"ב.

ד"ר סקופ מומחה בשימוש בטכנולוגיות האבחון הבאות:

דרמטוסקופיה (Dermatoscopy, Dermoscopy)

שיטה לא פולשנית לאבחון מוקדם של סרטן עור. השיטה כוללת שימוש בדרמטוסקופ, מכשיר ידני קטן המשמש את הרופא לבדיקת נגעי עור. מכשיר זה מאפשר לראות בהגדלה של עד פי 10 תבניות של רקמת העור, מתחת לפני השטח, שאינן נראות לעין הבלתי מזוינת. מחקרים מדעיים הוכיחו כי השימוש בדרמטוסקופיה ע"י רופא מומחה לתחום משפר משמעותית את היכולת לאבחן סרטן עור (כגון מלנומה) ולהבדילו מנגעים שפירים של העור (כגון נקודות חן).

ד"ר סקופ הינו אחד המומחים המובילים בעולם בתחום הדרמטוסקופיה. ב- 2009, זכה ד"ר סקופ בפרס היוקרתי של החוקר המוביל בעולם בתחום הדרמטוסקופיה בין השנים 2006-2009, הניתן ע"י החברה הבינלאומית לדרמטוסקופיה (International Dermoscopy Society). בנוסף, ד"ר סקופ משמש כעורך של ה- Dermatoscopy and Imaging Section של העיתון המדעי של ה- International Dermoscopy Society. ד"ר סקופ הינו co-director של קורס הדרמטוסקופיה השנתי היוקרתי של המרכז לסרטן Memorial Sloan-Kettering בניו-יורק. ד"ר סקופ גם משמש כחבר סגל בתכנית הבינלאומית לתואר שני בדרמטוסקופיה ודרמטו-אונקולוגיה. בנוסף, הוא משמש כחבר בוועדה המייעצת בנושא דרמטוסקופיה של האיגוד הישראלי לרפואת עור.

ניטור שומות דרמטוסקופי (short term mole monitoring)

בתחילת דרכה, מלנומה "מתחזה" לנקודת חן שפירה ועלולה להיות קשה לזיהוי מוקדם ללא שיטות איבחון מתקדמות. עם זאת, מלנומה מתאפיינת בהיתרבות בלתי מבוקרת של תאים המביאה לגדילת הנגע ולשינויים בצורתו ובגווניו.

באמצעות ניטור שומות דרמטוסקופי קצר-טווח ניתן לאבחן שינויים זעירים ולאבחן מלנומה בשלביה ההתחלתיים ביותר. בשיטה זו, משתמשים במצלמה דיגיטלית המחוברת לדרמטוסקופ ומתעדים את הנגע בהגדלה וברזולוציה גבוהה. בביקור הבא, מצלמים את הנגע באותה שיטה ומשווים בין הצילומים. ניתן לאתר שינויים זעירים במבנה הנגע, המתרחשים מתחת לפני שטח העור, וכך לאתר מלנומה ש"מתחזה" לנגע שפיר.

מיפוי שומות באמצעות צילום דיגיטלי כלל גופי (Total body photography)

 שיטה לא פולשנית לאבחון מוקדם של סרטן עור הכוללת צילום דיגיטלי המאפשר תיעוד נקודות חן (שומות) ונגעים עוריים אחרים בכל הגוף. הצילום הדיגיטלי הראשון משמש כבסיס למעקב קליני אחר המטופל בביקורים הבאים.

בביקורים הבאים הרופא סורק את העור ומאתר נגעים עוריים חדשים ושומות שהשתנו באמצעות השוואה לצילום הבסיס. המאפיין של נגעי עור סרטניים, כגון מלנומה, הינו היתרבות בלתי מבוקרת של תאים המביאה לגדילת הנגע ולשינויים בצורתו ובגווניו. מאידך, העדר כל שינוי בנגע עורי מעיד על התנהגות שפירה. נגעים עוריים חדשים או שומות שהשתנו נבדקים מקרוב, בהגדלה משמעותית (כגון ע"י דרמטוסקופיה), כדי לאבחן האם מדובר בסרטן עור או נגע שפיר.

קונפוקל מיקרוסקופי (Confocal Microscopy)

שיטה לא פולשנית מתקדמת לאבחון מוקדם של סרטן עור. הקונפוקל מאפשר לראות את רקמת העור, מתחת לפני השטח, עד לרמת התא הבודד, ולמעשה לבצע "ביופסיה" לא פולשנית של העור. מחקרים מדעיים הדגימו כי השימוש בקונפוקל מיקרוסקופי משפר את הדיוק באבחון מוקדם של סרטן עור (כגון מלנומה) ומפחית את שיעור הביופסיות של נגעים שפירים של העור. הקונפוקל משתמש באור אינפרה-אדום בטווח הקרוב לאור נראה (near infrared) בעוצמה נמוכה. הבדיקה אושרה ע"י ה- Food and Drug Administration (FDA) האמריקאי ונמצאה כבטוחה לחלוטין לשימוש בעור. הבדיקה באמצעות קונפוקל מיקרוסקופי הינה ייחודית ומבוצעת במרכזים אקדמיים מובילים בארה"ב ואירופה לאבחון מוקדם של סרטן עור.