אבחון מוקדם של סרטן עור

הסיכוי הטוב ביותר לריפוי מלא של סרטן עור מושג ע"י אבחון מוקדם והסרה כירורגית של הנגע הסרטני. חשוב לציין שבניגוד לחולה עם סרטן פנימי, מטופל עם סרטן עור מוקדם ירגיש כללית בקו הבריאות ברוב המקרים. לכן אבחון מוקדם של סרטן עור מבוצע לרוב באנשים שנראים ומרגישים בריאים.

האבחון של סרטן העור נעשה ע"י רופא, אולם למטופל יש חלק חשוב בגילוי המוקדם של סרטן העור. למעשה, קיים מחקר שהדגים שבמרבית המקרים היה זה המטופל, קרוב משפחה או אדם אחר בסביבתו שהעלה לראשונה את החשד שהנגע אינו תקין. אכן, אם עולה חשד אצל המטופל, קרוב משפחה או אדם אחר שקיים נגע עורי לא תקין, יש לגשת לרופא להבדק.

 

בדיקה בבית

כדאי לבצע בבית בדיקה עצמית בעירום מלא מכף רגל ועד ראש. במקומות שלא ניתן לראות היטב (כגון הגב), ניתן להעזר בבן הזוג או אדם קרוב אחר. 

מהם סימנים מחשידים בבדיקה עצמית:

  1. נגע חדש או בליטה עורית חדשה

  2. נגע שהשתנה – בצבע, גודל, צורה, שטח פנים, מרקם (לדוגמא נגע שהפך נוקשה יותר), עובי (לדוגמא נגע שהפך בולט ומורם יותר).

  3. נגע שנראה שונה משאר הנגעים של המטופל.

  4. נגע עם מאורעות חוזרים של גרד, כאב, דימום, או אפילו תחושה אחרת שקשה להגדיר באופן מדוייק ("אני מוטרד\ת מהנגע הזה").

  5. נגע ורוד או בליטה שנראים כזמניים (כלומר נראים דמויי עקיצה, פצע או פריחה) אך אינם חולפים תוך מספר שבועות.

  6. נגע ורוד שבא וחולף באותו מקום, ובמיוחד נגע שחוזר לאחר חשיפה לשמש.

  7. נגע שמגורה בקלות (כואב, מגרד או מדמם) ע"י מגע או שפשוף.

  8. פצע שאינו מתרפא בתוך 3 שבועות.

  9. נגע או פצע שממשיך להיות מכוסה קשקש, גלד, או שמדמם במשך יותר מ- 3 שבועות.

הסימנים שצוינו מהווים רמזים חשובים עבור החולה לגבי המצאות נגע עורי חשוד הדורש בדיקה רפואית בהקדם. עם זאת, אין צורך להכנס לפאניקה, נגעים שפירים יכולים גם כן להיות מלווים באחד הסימנים ברשימה. המטופל יפנה לרופא, יסב את תשומת ליבו לנגעים שמדאיגים אותו, והרופא יאבחן האם מדובר בסרטן עור או בנגע שפיר וימליץ על הטיפול בהתאם.

מאידך גיסא, חשוב להבין שאין לסרטן עור מראה אחד אופיני, ולכן האבחון דורש מיומנות רפואית. יש חשיבות גם לבדיקת סקר עורית תקופתית (קרי, בדיקת מטופל בריא) גם אם המטופל חש בטוב ואינו מודע לקיום נגעים חשודים. ישנו מחקר שהדגים כי מלנומה המתגלה ע"י הרופא לפני שהחולה חש בסימנים מחשידים, הינה בד"כ מלנומה מוקדמת יותר (ולכן פחות מסוכנת).

 

בדיקה במרפאה

הבדיקה מתחילה בתשאול המטופל כדי להבין האם קיימים גורמי סיכון לסרטן עור (כגון הסטוריה אישית או משפחתית של סרטן עור), וכן האם קיימים נגעים שהמטופל מודאג לגביהם (כגון נגעים חדשים או נגעים שהשתנו).

בשלב הבא, מתבצעת בדיקה עורית. במרבית המקרים נדרשת בדיקה כלל עורית המצריכה הסרת הבגדים העליונים (ניתן להשאר עם בגדים תחתונים).

בדיקת נגעי העור כוללת בדיקה דרמטוסקופית. דרמטוסקופיה הינה שיטה לא פולשנית (קרי ללא חיתוך, דקירה, או חדירה לתוך העור) לאבחון מוקדם של סרטן עור. השיטה כוללת שימוש בדרמטוסקופ, מכשיר ידני קטן (הנראה כזכוכית מגדלת) המשמש את הרופא לבדיקת נגעי עור. מכשיר זה מאפשר לראות בהגדלה של עד פי 10 תבניות של רקמת העור, מתחת לפני השטח, שאינן נראות לעין הבלתי מזוינת. השימוש בדרמטוסקופיה ע"י רופא מומחה משפר משמעותית את היכולת לאבחן סרטן עור ולהבדילו מנגעים שפירים של העור (כגון נקודות חן).

בתום הבדיקה, הרופא יחליט האם קיים נגע חשוד ומהי הגישה הטיפולית (כלומר האם יש צורך להסירו או האם ניתן לעקוב אחריו).

במקרה שהוחלט להסיר את הנגע, המטופל יופנה להסרה או ביופסיה כירורגית של הנגע. הנגע העורי שהוסר בניתוח נשלח לאבחון באמצעות בדיקה מיקרוסקופית במעבדה ע"י פתולוג מומחה. כאשר הרופא שאבחן את הנגע החשוד מקבל את התשובה הפתולוגית – הוא דן עם המטופל בתוצאות הבדיקה ומשמעותה, ורק בשלב זה הושלם מעגל האבחנה הרפואית.

בחלק מהמקרים בהם הוחלט לעקוב אחר הנגע, הרופא יבצע צילום דיגיטלי של נגעי עור כבסיס למעקב ואיתור שינויים בנגעים בעתיד. טכניקה זו נקראת "ניטור שומות דרמטוסקופי". בשיטה זו, משתמשים במצלמה דיגיטלית המחוברת לדרמטוסקופ ומתעדים את הנגע בהגדלה וברזולוציה גבוהה. בביקור הבא, משווים בין המראה הדרמטוסקופי העדכני לתמונה הדרמטוסקופית מהביקור הקודם. באמצעות ניטור שומות דרמטוסקופי קצר-טווח ניתן לאתר שינויים זעירים במבנה הנגע, המתרחשים מתחת לפני שטח העור, וכך לאתר סרטן עור בשלב מוקדם ביותר.

 

ביקור דחוף במרפאה

ישנם מקרים בהם סרטן עור יכול להופיע ולהתפתח במהירות, תוך שבועות עד חודשים ספורים. באם המטופל שם לב לנגע שמשתנה וגדל במהירות, גם אם עבר בדיקת עור לאחרונה, יש לקבוע ביקורת דחופה במרפאה. בביקור זה לא תתבצע בדיקה כלל עורית אלא בדיקה ממוקדת לנגע שהשתנה. הרופא יאבחן את הנגע ויקבע את הגישה הטיפולית.

מושג "הביקור הדחוף" נועד בראש ובראשונה לתת מענה לסוג של מלנומה שנקראית "מלנומה קשרית" (Nodular melanoma). מלנומה זו מתאפיינת בצמיחה מהירה לעומק העור תוך חודשים ספורים. בהעדר טיפול, קיים סיכון מוגבר להתפשטות מלנומה זו לאיברים פנימיים.