סרטן עור

שאלות נפוצות ותשובות לגבי סרטן עור

שאלה: מהו סרטן עור?

סרטן עור הינו מונח הכולל בתוכו מספר סוגים שונים של סרטן עור, כאשר השכיחים והחשובים מביניהם הינם מלנומה, קרצינומה מתאי קשקש וקרצינומה מתאי בסיס.

באופן כללי, סרטן מוגדר כשגשוג והתרבות לא מבוקרת של תאים בגוף האדם, כאשר לתאי הגידול הסרטני יש פוטנציאל להתפשט לאתרים מרוחקים בגוף כולל איברים פנימיים ולגרום למות החולה.

מלנומה (Melanoma) הינה סוג של סרטן עור ממאיר, שמקורו בתאי הפיגמנט (מלנוציטים), התאים שתפקידם הנורמלי הינו לייצר את הצבע והגוון של עורנו ולעזור לגופנו בהגנה מקרינת השמש. במלנומה המלנוציטים אינם תקינים ומתרבים בצורה לא מבוקרת. אם לא נטפל במלנומה ע"י הסרתה בשלב מוקדם, סרטן זה עלול להפוך לפולשני, להתפשט ולשלוח גרורות פנימיות. למרות שמלנומה מהווה פחות מ-5% מסרטני העור, היא אחראית לרוב מקרי התמותה מסרטן עור. למעשה, מלנומה נחשבת לאחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר.

קרצינומה מתאי קשקש (Squamous cell carcinoma) הינה סרטן העור השני בשכיחותו. מקורו בתאי הקשקש, התאים שתפקידם הנורמלי לייצר את השכבה החיצונית של עורינו (כלומר האפידרמיס) שלה תפקיד קריטי באטימת העור מפני הסביבה. קרצינומת תאי קשקש יכולה להפוך לנגע מכוייב ומדמם, לגוש שלוחץ ופוגע באיברים בסביבתו (כגון העין או האף), ואף לסרטן פולשני השולח גרורות פנימיות.

קרצינומה מתאי בסיס (Basal cell carcinoma) המכונה גם בזליומה הינה הסוג השכיח ביותר של סרטן עור. מקורו בתאים פרימיטיביים בבסיס השכבה החיצונית של העור (כלומר בבסיס האפידרמיס) או בזקיק השערה. קרצינומת תאי בסיס יכולה לחדור לעומק העור ואף לרקמות הגוף שמתחת לעור. סרטן עור זה בד"כ אינו שולח גרורת מרוחקות, אולם אם לא נסירו, עלול להפוך לנגע מכוייב ומדמם, לגוש שלוחץ ופוגע באיברים בסביבתו (כגון העין או האף), ולעיתים רחוקות אף לסרטן קטלני בשל חדירה מקומית עד לאיברים פנימיים (כגון התפשטות לתוך הגולגולת).

שאלה: מי בסיכון לסרטן עור?

נתחיל מ-2 עובדות שחשוב להבין:

1. העובדה שאדם נחשב בסיכון נמוך לפתח סרטן עור, אינה מעידה על סיכון של 0%. כל אדם עלול לפתח סרטן עור, ולפיכך אין מטופל שצריך לפטור עצמו כליל בדיקת עור תקופתית.

2. העובדה שאדם נחשב בסיכון מוגבר לפתח סרטן עור אינה מעידה על סיכון של 100%. אין כל הכרח שהמטופל יפתח סרטן עור במהלך חייו.

ישנם מטופלים שנחשבים בסיכון מוגבר לפתח סרטן עור.

סיכון מוגבר לסרטן עור:

 1. מטופל שכבר פיתח בעבר סרטן עור.

 2. מטופל עם קרובי משפחה מדרגה ראשונה או שניה שחלו במלנומה

 3. ריבוי שומות (נקודות חן)

 4. גוון עור בהיר, עינים בהירות (כגון כחולות), שיער בהיר (גינגי או בלונדיני).

 5. נטיה לנמשים.

 6. עור ניזוק שמש.

 7. נטיה לצריבה בשמש, ובמיוחד הסטוריה של כוויות שמש חוזרות בילדות.

 8. חשיפה תעסוקתית או אחרת לחומרים מסרטנים כגון זפת, ארסן, קרינה מייננת.

 9. דיכוי מערכת החיסונית (כגון במושתלי איברים או במטופלים המקבלים כמותרפיה)

שאלה: האם סרטן עור תורשתי?

מתוך סרטני העור, המרכיב התורשתי כנראה משמעותי יותר במלנומה. כ-10% ממקרי המלנומה הינם משפחתיים, כלומר יהיו לפחות 2 מקרי מלנומה במשפחה. הגן האחראי לתורשת מלנומה התגלה במיעוט המשפחות, ולמעשה במחקר באוכולוסיה היהודית, נמצא גן רק ב- 5% מהמשפחות. לפיכך, כיום ההמלצה היא שקרובי משפחה של מטופל עם מלנומה יעברו בדיקה תקופתית סדירה אחת לשנה.

שאלה: האם צריך להזהר מהשמש?

חשיפה מרובה לשמש אינה מומלצת באופן כללי, ובפרט באנשים עם גוון עור בהיר, עינים בהירות (כגון כחולות), שיער בהיר (גינגי או בלונדיני), נטיה לנמשים, ונטיה לצריבה בשמש. במחקרים נמצא קשר בין חשיפה מרובה לשמש וסיכון מוגבר לסרטן עור. בהגנה מהשמש, קיים מדרג כאשר בעדיפות עליונה קיימת המנעות פיזית מחשיפה ישירה לשמש בשעות החמות (שהייה במחסה מוצל), עדיפות שניה הינה הגנה פיזיקלית בשהייה בשמש (כובע רחב שוליים, ביגוד מגן מבד שאינו שקוף, משקפי שמש), ובמקום השלישי שימוש במסנני קרינה. השעות החמות הינן 10 בבוקר עד 4 אחר הצהריים, ובמיוחד השעות בהן אורכו של הצל שלנו קצר מאורך גופינו.

בעיקרון בהמנעות מהשמש יש לנהוג בהגיון. יש להמנע משיזוף מכוון (בשמש או במכוני שיזוף) ומחשיפה שעלולה לגרום לכוויות וצריבה מהשמש (כגון בשעות החמות ועם עור חשוף). חשוב גם לבדוק עם רופא המשפחה את רמת הויטמין D בבדיקות הדם , ולשקול עימו את הצורך בתוספי ויטמין D במידה ויש חוסר (ויטמין D מקורו בתזונה ו\או בחשיפת העור לשמש).

שאלה: מהם הסימנים להווצרות סרטן עור?

בניגוד לחולה עם סרטן פנימי, מטופל עם סרטן עור בשלב מוקדם ירגיש כללית בטוב. הסימנים להווצרות לסרטן עור בשלב מוקדם בד"כ מוגבלים לנגע עצמו.

הסימנים החשובים הם:

 • נגע עורי חדש או שמשתנה עם הזמן – בגודל, בצבע, בצורה, במרקם ובתחושה.

 • נגע עורי שנראה שונה משאר הנגעים העוריים של המטופל.

 • נגע עורי שמטריד את המטופל, גם אם הסיבה לכך לא ברורה. כאן גם יש להתייחס לנגע עורי שקרובי המשפחה (או חברים) "מנדנדים" למטופל לגשת להבדק אצל רופא.

 • נגע שקיים כבר חודש ומלווה בקשקש, הפרשה, דימום, או אודם.

 • גוש או קשרית שהינה חדשה או משתנה – יש לגשת לרופא להבדק בהקדם

 • שינוי בתחושה לגבי נגע, כולל צריבה, גרד, רגישות או כאב.

חשוב להבין שאין לסרטן עור מראה אחד אופיני, ולכן האבחון דורש מיומנות רפואית. יש חשיבות גם לבדיקת סקר עורית תקופתית (קרי, בדיקת מטופל בריא) גם אם המטופל חש בטוב ואינו מודע לקיום נגעים חשודים. ישנו מחקר שהדגים כי מלנומה המתגלה ע"י הרופא לפני שהחולה חש בסימנים מחשידים, הינה בד"כ מלנומה מוקדמת יותר (ולכן פחות מסוכנת). עם זאת, הסימנים שצוינו מהווים רמזים חשובים עבור החולה לגבי המצאות נגע עורי חשוד הדורש בדיקה רפואית בהקדם.

שאלה: האם אני יכול לאבחן סרטן עור בעצמי?

האבחון של סרטן עור נעשה ע"י רופא, אולם למטופל יש חלק חשוב בגילוי מוקדם של סרטן עור. למעשה, קיים מחקר שהדגים שבמרבית המקרים היה זה המטופל, קרוב משפחה או אדם אחר בסביבתו שהעלה לראשונה את החשד שהנגע אינו תקין. אכן, אם עולה חשד אצל המטופל, קרוב משפחה או אדם אחר שקיים נגע עורי לא תקין, יש לגשת לרופא להבדק. הרופא יחליט לגבי הגישה הטיפולית בנגע העורי (כלומר האם יש צורך להסירו או לעקוב אחריו).

כדאי לבצע בבית בדיקה עצמית בעירום מלא מכף רגל ועד ראש. במקומות שלא ניתן לראות היטב (כגון הגב), ניתן להעזר בבן הזוג או אדם קרוב אחר. אם יש למטופל נגעי עור בעלי המאפיינים שהוזכרו קודם לכן ("מהם הסימנים להווצרות סרטן עור"), כדאי ללכת בהקדם לרופא עור מומחה כדי להבדק.