מיתוסים ועובדות על מלנומה

מלנומה היא סוג של סרטן עור ממאיר, שמקורו בתאי הפיגמנט (מלנוציטים), התאים שתפקידם הנורמלי הינו לייצר את הצבע והגוון של עורנו ולעזור לגופנו בהגנה מקרינת השמש. במלנומה תאים אלו מתרבים בצורה לא מבוקרת, ומאפשרים לסרטן לגדול ולהתפשט. אם לא נטפל במלנומה ע"י הסרתה בשלב מוקדם, סרטן זה עלול להפוך לפולשני, ולשלוח גרורות פנימיות.

מלנומה איננה סרטן נדיר, ולמעשה כ-1% מהאנשים באוכלוסיה יפתחו סרטן זה במהלך חייהם. שכיחות המלנומה בישראל הינה מהגבוהים בעולם (מקום שלישי אחרי אוסטרליה וניו זילנד). בכל שנה מתגלים בישראל מעל 1200 חולים חדשים עם מלנומה.

סביב נושא המלנומה התפתחו מיתוסים רבים, שלעיתים עלולים להביא לאיחור באבחנת המחלה. מטרת מאמר זה הינו להגביר את מודעות הציבור לגבי העובדות האמיתיות ולהפריך מיתוסים הקשורים במלנומה.

מיתוס: מלנומה הינה סרטן של גיל הזקנה.

עובדה: מלנומה מופיעה בממוצע כ- 10-15 שנה מוקדם יותר ממחלות סרטניות אחרות כגון סרטן השד, הריאות או המעי הגס. הגיל הממוצע למלנומה הינו סביב 50, ולמעשה, ברבע מחולי המלנומה, המחלה מופיעה לפני גיל 45. לפיכך, בדיקה עצמית ובדיקת רופא שנתית מומלצות כבר מגילאי ה- 20. אם מופיע נגע חשוד למלנומה, בצעירים כבמבוגרים, יש להסירו בניתוח ולשלחו לבדיקה פתולוגית בהקדם.

מיתוס: מלנומה מופיעה רק באשכנזים בהירי עור. כהי עור ויוצאי עדות המזרח אינם חשופים למחלה.

עובדה: נכון הדבר שמטופלים עם עור בהיר, שיער בהיר, עינים כחולות או ירוקות, נמשים, ובמיוחד אלו עם ריבוי שומות, הינם בסיכון גבוה יותר למלנומה. עם זאת, המחלה יכולה לקרות לכל אדם, ולכן גם אנשים שהם כהי עור, עם עינים ושיער בגוון כהה, ללא ריבוי שומות, כולל מטופלים יוצאי עדות המזרח, צריכים לבדוק את עצמם ולפנות לבדיקת רופא עור. אם מופיע נגע חשוד, ללא קשר לצבע העור או המוצא, יש ללכת להבדק אצל הרופא, ולא להגיד "לי זה לא יקרה". למרבה הצער, מודעות ירודה באוכלוסיות הנחשבות בסיכון נמוך יותר למלנומה (כגון כהי עור), יכולה להביא לגילוי מאוחר, כאשר המלנומה בשלב מתקדם יותר. בארה"ב, לדוגמא, גילוי המלנומה נוטה להיות בשלב מאוחר יותר בחולים ממוצא אפריקאי והיספני (כהיי עור) לעומת גילוי מוקדם יותר בחולים בהירי עור ממקור אירופאי.

מיתוס: מלנומה מופיעה רק באזורים חשופים לשמש.

עובדה: כולנו יודעים שמלנומה מופיעה בשכיחות גבוהה יותר באיזורים חשופים לשמש - חשופים לסירוגין כגון הגב או רגליים, או חשופים באופן כרוני, כגון עור הפנים (תמונה 1, משמאל). אולם מטופלים רבים אינם מודעים לכך שמלנומה יכולה להופיע בכל מקום בגוף (תמונה 1, מימין), כולל מקומות שאינם חשופים לשמש כגון כפות הרגליים וקרקפת שעירה, ולעיתים נדירות אף בריריות. ואכן, כאשר מלנומה מתפתחת באזור לא שיגרתי כגון כף הרגל, המטופל עלול ללכת לבדיקת רופא בשלב מתקדם יותר משום שאינו מודע לאפשרות שמדובר במלנומה. לפיכך, אבחנת מלנומה, באזורים שאינם חשופים לשמש, הינה לעיתים קרובות בשלב מתקדם יותר של המחלה. לצורך אבחון מוקדם של סרטן עור, יש להסתכל בזמן בדיקת העור העצמית ובזמן בדיקת הרופא על כל אזורי העור מכף רגל ועד ראש, ככל שניתן.

בנוסף, ישנן מקומות בהם קיימת נגישות רבה יותר לבעלי מקצוע ספציפיים וכדאי להעזר בכך. לדוגמא, את סקירת נגעים בגניטליה (איבר המין) בנשים ניתן להשלים בזמן הבדיקה הגניקולוגית, את ריריות הפה נבקש לבדוק כאשר אנו מזדמנים לבדיקת רופא שיניים או רופא אף-אוזן-גרון. בנוסף, בזמן הביקור במספרה (ובמיוחד בזמן ייבוש השיער), נבקש מהספר ליידע אותנו אם נצפים נגעים חשודים בקרקפת.

מלנומה

תמונה 1: בעוד שמלנומה שכיחה יותר באזורי גוף החשופים לשמש באופן כרוני (כגון מלנומה בעור הפנים, בתמונה משמאל), מלנומה יכולה להופיע בכל מקום בגוף, כולל באזורים החשופים באופן מינימלי לשמש (כגון מלנומה בכפות רגליים, בתמונה מימין).

מיתוס: מלנומה תמיד מופיעה כנגע עורי בעל גוון כהה.

עובדה: באופן קלאסי, מלנומה מופיעה כנגע עורי לא סימטרי, בעל גבול משונץ ובעל מספר גוונים (כגון שחור, חום, וכחול, ראה מלנומה בתמונה 2 משמאל). אולם, לעיתים נדירות, ובמיוחד במטופלים בעלי עור בהיר מאד, מלנומה יכולה להופיע כגידול עורי בעל גוון אדום-ורוד (מלנומה בתמונה 2 מימין). בנוסף, מלנומות קשריות (nodular melanoma) יכולות להיות סימטריות יחסית, בעלות גוון ורוד-אדום, ולגדול באופן מהיר ואגרסיבי יותר. המאפיין הקליני שיכול לאפשר למטופל לשים לב למלנומה מסוג זה ולפנות לרופא, הינו שמדובר בנגע שלא היה קודם, שהולך וגדל כנגד עיניו (ולעיתים בן הזוג או אנשים קרובים אחרים מעירים על כך), ונראה אחרת משאר הנגעים העוריים שלו. כששמים לב לנגע כזה, גם אם הנגע איננו כהה או בעל מאפיינים קלאסיים של מלנומה, יש ללכת לרופא להבדק.

מלנומה

תמונה 2: רובנו מודעים לכך שמלנומה יכולה להופיע כנגע כהה על גבי העור (מלנומה בתמונה משמאל). עם זאת, לעיתים נדירות יותר, ובעיקר בבעלי עור בהיר במיוחד, מלנומה תופיע כנגע עורי בעל גוון אדום-ורוד (מלנומה בתמונה מימין).

מיתוס: נקודות חן בולטות (או שטוחות) הן מסוכנות.

עובדה: לעיתים קרובות, נקודות החן (השומות השפירות) באיזור הראש וצוואר, גב עליון וכתפיים מורמות משטח פני העור. בגפיים תחתונות, נקודות החן נוטות להיות שטוחות. לפיכך, אין בהיות הנגע בולט או שטוח, כשלעצמו, עדות להיותו שפיר או סרטני. המאפיין שחשוב לוודא, כדי לדעת שמדובר בנקודת חן שפירה, הינו יציבות בתכונות הנגע לאורך זמן.

מלנומה, לעומת זאת, הינה נגע שמשתנה עם הזמן – בגודל, בצבע, בצורה, במרקם ובתחושה. לפיכך, אם שמים לב לנגע עורי שמשתנה, לדוגמא נגע שטוח שהופך למורם, יש לפנות לרופא עור. שינוי הינו קריטריון חשוב לאבחון של מלנומה.

מיתוס: מלנומה תמיד בעלת מראה לא סימטרי.

עובדה: לרוב, מלנומה אכן מופיעה כנגע עורי לא סימטרי (תמונה 3), ובעל מספר גוונים (כגון שחור, חום, כחול \או ורוד). אולם, כפי שציינתי קודם לכן, מלנומות קשריות (nodular melanoma) יכולות להיות סימטריות יחסית (תמונה 3) ולגדול באופן מהיר ולהפוך לסרטן אגרסיבי ופולשני. אחד הרמזים החשובים שיכול לאפשר למטופל או לבני משפחתו לאתר מלנומה מסוכנת זו, הינו שמדובר בנגע חדש, או נגע שגדל במהירות, ונראה אחרת משאר הנגעים העוריים שלו. כששמים לב לנגע כזה, גם אם הנגע איננו סימטרי או בעל מאפיינים קלאסיים של מלנומה, יש לפנות לרופא בדחיפות כדי להבדק.

מלנומה

תמונה 3: מלנומה לרוב תופיע כנגע עורי שאיננו סימטרי, בעל גבולות לא אחידים, עם מספר גוונים כולל צבעים כהים (מלנומה בתמונה משמאל). המלנומה לרוב גם תהיה גדולה יותר מהשומות השפירות סביבה. עם זאת, מלנומה יכולה להופיע לעיתים נדירות יותר כקשרית קטנה יחסית, בעלת צורה סימטרית וגוון אדום-ורוד עם מיעוט פיגמנטציה (מלנומה בתמונה מימין).

מיתוס: מלנומה תמיד מתחילה מנקודת חן.

עובדה: בשני שליש מהמקרים, תופיע המלנומה מעור בו לא היתה קודם לכן נקודת חן (שומה שפירה), ורק בשליש מהמקרים מופיעה המלנומה בצמוד לנקודת חן (שומה שפירה) שהיתה קיימת קודם. כלומר, גם אם נסיר באופן מונע את כל נקודות החן של המטופל, לא נוכל להוריד לחלוטין את הסיכון להתפתחות מלנומה בעתיד. לפיכך, יש לבצע בדיקות תקופתיות כדי לאתר נגעי עור חדשים או שמשתנים ולהסיר את אלו החשודים כמלנומה.

מיתוס: נגע עורי עם שערות לא יכול להיות מלנומה.

עובדה: נוכחות שערות בנגע עורי אינו סימן רלוונטי לאבחון מלנומה. מלנומה בשלב מוקדם (לדוגמא בקרקפת) יכולה להציג שערות. גם שומות שפירות יכולות להיות עם או בלי שערות.

מלנומה

תמונה 4:האבחנה של מלנומה לא תלויה בנוכחות או העדר שיער בנגע העורי. בפאנל העליון: מלנומה שעדיין ניתן לראות בתוכה שערות (תמונה עליונה משמאל) ונקודת חן שפירה המכילה שיער (תמונה עליונה מימין). בפאנל התחתון: מלנומה ללא שיער (תמונה תחתונה משמאל) ונקודת חן שפירה ללא שיער (תמונה תחתונה מימין).

מיתוס: נקודות חן בולטות (או שטוחות) הן מסוכנות.

עובדה: לעיתים קרובות, נקודות החן (השומות השפירות) באיזור הראש וצוואר, גב עליון וכתפיים מורמות משטח פני העור. בגפיים תחתונות, נקודות החן נוטות להיות שטוחות. לפיכך, אין בהיות הנגע בולט או שטוח, כשלעצמו, עדות להיותו שפיר או סרטני. המאפיין שחשוב לוודא, כדי לדעת שמדובר בנקודת חן שפירה, הינו יציבות בתכונות הנגע לאורך זמן. מלנומה, לעומת זאת, הינה נגע שמשתנה עם הזמן – בגודל, בצבע, בצורה, במרקם ובתחושה. לפיכך, אם שמים לב לנגע עורי שמשתנה, לדוגמא נגע שטוח שהופך למורם, יש לפנות לרופא עור. שינוי הינו קריטריון חשוב לאבחון של מלנומה.

לסיכום:  מלנומה הינה אחד מסוגי הסרטן הבודדים אשר, למרות הפוטנציאל הקטלני שלו, מתחיל על שטח פני העור ונותן לנו חלון הזדמנות לגילוי מוקדם וריפוי באמצעות הסרה כירורגית. מלנומה יכולה להופיע בכל מקום בגוף ובתצורה שונה ממטופל למטופל.

מתי נחשוד במלנומה?

ישנם מספר הבדלים בין מלנומה לנקודות חן (שומות שפירות) אותם ניתן לזכור באמצעות האות "גימל".

המראה הקלאסי של מלנומה, הינו נגע עורי:

בעל צורה גיאומטרית לא סימטרית - חצי אחד של הגידול אינו נראה כמו חציו השני בעל מספר גוונים – כגון שחור, חום, כחול, לבן ו\או וורוד בעל גבולות לא אחידים, כגון עם בליטות ומפרצים או גבול משונץ

רמזים חשובים שיכולים לעזור לאבחן מלנומה, גם אם איננה בעלת המראה הקלאסי הינם:

נגע עורי חדש או שמשתנה עם הזמן – בגודל, בצבע, בצורה, במרקם ובתחושה.נגע עורי שנראה שונה משאר הנגעים העוריים של המטופל. נגע עורי שמטריד את המטופל, גם אם הסיבה לכך לא ברורה. כאן גם יש להתייחס לנגע עורי שקרובי המשפחה (או חברים) "מנדנדים" למטופל לגשת להבדק אצל רופא. נגע שמלווה בהפרשה, דימום, או אודם. גוש או קשרית שהינה חדשה או משתנה – יש לגשת לרופא להבדק בהקדםשינוי בתחושה לגבי נגע, כולל צריבה, גרד, רגישות או כאב.

כדאי לבצע בבית בדיקה עצמית בעירום מלא מכף רגל ועד ראש. במקומות שלא ניתן לראות היטב (כגון הגב), ניתן להעזר בבן הזוג או אדם קרוב אחר. אם יש למטופל נגעי עור בעלי המאפיינים הנ"ל, גם אם אינם באזורים חשופים לשמש, וגם אם המטופל איננו בהיר עור או מרובה נקודות חן, כדאי ללכת בהקדם לרופא עור מומחה כדי להבדק.