הבדיקה בקליניקה

לפני הפגישה – כדאי להכין

  1. דו"חות פתולוגיים של נגעי עור שהוסרו כירורגית בעבר.

  2. במקרה שהיתה מלנומה, חשוב מאד להביא את הדו"ח הפתולוגי של הביופסיה בה אובחנה המלנומה ואת הדוחות הפתולוגים מניתוחים שבוצעו בהמשך (כגון כריתה רחבה או ביופסית בלוטות לימפה) רצוי גם להביא כל סיכום רפואי נוסף רלוונטי כגון סיכומי ניתוחים שהמטופל עבר ותשובות של בדיקות הדמייה שבוצעו (כגון בדיקת CT).

  3. מידע רפואי כללי מרופא המשפחה על מחלות רקע, תרופות שנוטלים באופן קבוע, ורגישות לתרופות.

  4. במידה וידוע על קרובי משפחה שחלו בסרטן עור, כדאי לברר באיזה סוג סרטן עור חלו (בעיקר חשוב האם מדובר היה במלנומה).

  5. יש לבוא לבדיקה ללא make-up או קרמים על הפנים (כגון קרם הגנה משמש). תכשירים אלו עלולים להפריע בבדיקת נגעי עור באזור הפנים.

בהגעתך למרפאה

תתבקש למלא שאלון לגבי פרטים אישיים (כגון כתובת, מספרי טלפון, כתובת דוא"ל) ופרטים רפואיים (מחלות רקע, תרופות, רגישות לתרופות, האם אובחן בעבר סרטן אצלך או אצל קרובי משפחתך).

עם כניסתך לרופא

הרופא ישאל אותך על הרקע הרפואי כמפורט לעיל.

הרופא יבדוק אותך בדיקה עורית. במרבית המקרים נדרשת בדיקה כלל עורית המצריכה הסרת הבגדים העליונים (ניתן להשאר עם בגדים תחתונים).

הבדיקה תכלול בדיקה דרמטוסקופית של נגעי עור. דרמטוסקופיה הינה שיטה לא פולשנית (קרי ללא חיתוך, דקירה, או חדירה לתוך העור) לאבחון מוקדם של סרטן עור. השיטה כוללת שימוש בדרמטוסקופ, מכשיר ידני קטן (הנראה כזכוכית מגדלת) המשמש את הרופא לבדיקת נגעי עור. מכשיר זה מאפשר לראות בהגדלה של עד פי 10 תבניות של רקמת העור, מתחת לפני השטח, שאינן נראות לעין הבלתי מזוינת. מחקרים מדעיים הוכיחו כי השימוש בדרמטוסקופיה ע"י רופא מומחה משפר משמעותית את היכולת לאבחן סרטן עור (כגון מלנומה) ולהבדילו מנגעים שפירים של העור (כגון נקודות חן).

באם יש נגעים שאתה מודאג לגביהם – כדאי ליידע את הרופא לגביהם בזמן הבדיקה.

במקרים מסוימים הרופא יבצע צילום דיגיטלי של נגעי עור כבסיס למעקב ואיתור שינויים בנגעים בעתיד.

סיכום הביקור

בתום הבדיקה הגופנית ולאחר שתתלבש, הרופא ידון עימך על ממצאי התשאול הרפואי והבדיקה העורית. במהלך הדיון תקבל מידע לגבי:

  1. נגעים חשודים שנמצאו בבדיקה ותכנית הטיפול בנגעים אלו (לדוגמא, הסרה כירורגית).

  2. צורך בבדיקות רפואיות נוספות (כגון בדיקות מעבדה או הדמייה)

  3. תכנית המעקב הרפואי – באיזו תדירות יתבצע המעקב הרפואי, כיצד תוכל לדעת אם הופיע נגע חשוד בין הבדיקות אצל הרופא, איך יוצרים קשר באופן דחוף עם הרופא

  4. מידע רלוונטי לגבי סרטן עור

  5. המלצות לגבי חשיפה לשמש ובדיקת בני המשפחה

הדיון יהיה פתוח לכל שאלה שתרצה לשאול את הרופא.

לאחר יציאתך מהרופא

המזכירה תקבע לך תור לביקור הבא.

במידה ותתבקש לבצע הסרה כירורגית של נגעי עור או בדיקות רפואיות אחרות, נבקש שתשלח למרפאה בפקס או דוא"ל את תוצאות הבדיקה בהקדם האפשרי. אם יש תוצאות חריגות או שיש לך שאלות לגבי תוצאות בדיקות, תוכל להתקשר למרפאה או לשלוח דוא"ל ולהתייעץ עם הרופא.